• BIST 117.110
 • Altın 168,129
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 20 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

2 İlçeye Bakan Atalay'dan Kötü Haber!

2 İlçeye Bakan Atalaydan Kötü Haber!
İçişleri Bakanı Atalay, Şanlıurfa'da önemli mesajlar verdi.

 

 

 

 

 

 

 

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kız kardeşinin kızının düğününe katılmak üzere geldiği Şanlıurfa’da hayırsever vatandaş tarafından yaptırılan Şehitlik Emin Çavuş Polis Merkezini hizmete açtı. Türkiye’de ilk defa vatandaş tarafından yapılan bir Polis Merkezi hizmete açıldı.

İş adamı Mehmet Çavuş'un kısa bir açıklama yaparak yaptıkları hizmetin örnek teşkil etmesini umduklarını söyledi.

Şanlıurfa Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar da, Polis-vatandaş işbirliği sonucu hayırlı bir hizmetin açılışını yapacaklarını belirtti.

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ise, Şanlıurfa’nın asırlardır insanlığa hizmet etmiş ve farklılıklarını zenginlikler olarak kabul edip huzur içinde yaşanan bir şehir olduğunu belirterek, “Onun içindir ki Peygamberler şehri Urfa’mız Huzur Kenti olarak ta anılmaktadır. Şanlıurfa’da huzur ve güvenin var olmasında Emniyet güçlerimizin de büyük payının olduğu takdire şayandır” dedi.

Urfa huzur kenti, bizim görevimiz de huzuru sağlamak

Şanlıurfa’nın kendine özgü huzuru olduğunu ve Şanlıurfa’da bulunmaktan ayrı bir haz duyduğunu belirterek sözlerine başlayan İç İşleri Bakanı Beşir Atalay ise, “Urfa gerçekten huzur kenti. Zaten bizim görevimiz de huzuru sağlamak. Hükümet olarak Urfa’ya önem veriyoruz. Şanlıurfa’nın önemi büyük. Kalkınma ve yatırımlar açısından insanların tercih ettiği bir şehir. İbrahim Peygamberin şehri Şanlıurfa’da olmaktan huzur duyuyorum. Zaten daha şehre girişinizde bu huzuru hissediyorsunuz. Ben bu yıl içinde 2 defa Ramazan ayında olmak üzere 4 defa geldim” diye konuştu.

Polisimizin vatandaşlara tutumunu % 100 değiştirdik

İlk defa bir Polis Merkezinin açılışını yaptığını belirten Bakan Atalay konuşmasına şöyle devam etti:

“8,5 yıllık siyaset hayatımda Emniyet teşkilatının çeşitli birimlerinin, tesislerinin açılışını yaptım ama ilk defa bir Polis merkezi açılışı yapıyorum. Önemi de, ilk defa bir hayırsever tarafından Polis Merkezi yapıldı ve Emniyetimize teslim edildi. Emin Çavuş isminin verilmesine de sevindim. İnşaallah örnek olur. Biz hükümet olarak Polis merkezlerine bakış açısını da değiştirdik.

Türkiye çok zor dönemlerden geçmiş, vatandaşlarla çok sorunlu dönemler de yaşanmış, bunu herkes çok iyi biliyor. AK Parti olarak biz vatandaşlarımızın daha fazla hizmetinde olmak, daha fazla güvenliklerini sağlamak için gayret sarf ediyoruz. Biz hizmetkarız. Vatandaşımızın hizmetindeyiz. Bu 3,5 yıllık İç İşleri Bakanlığım döneminde Polisimizin vatandaşlara tutumunu % 100 değiştirdik. Sadece eğitimle kalmadık, Karakolları değiştirdik. Bin 320 Polis Merkezimiz, 2 Bin Jandarma karakolumuz var.

Heryıl Ocak ayında 81 il Valilerine talimat veriyorum. Bütün Polis merkezlerini kontrol edeceksiniz bende denetleyeceğim diyorum. Sonra Emniyet Müdürlerini çağırın onlara da aynı talimatı verdim. Harıl harıl çalıştık. Sonra 300 Polis Müfettişini en ücra köşedeki Polis merkezlerine kadar kontrol ettirip rapor aldık, her yönüyle değiştirdik. Vatandaşlarımızın rahatlıkla içeri girip derdini anlatacağı hale getirdik. 40 Bin Polisimizi eğittik.

Vatandaşa, zanlıya nasıl davranacaklarını öğrettik. Bugün bütün nezarethaneler kameralı. Herşey kayıt altına alınmaktadır. Nezarethaneler temiz ve Lavabosu, duşu var. Gözaltı süresi 4 gündür ve duş vatandaş için ihtiyaçtır. Polisimizin imajını büyük oranda düzelttik. Geçmişte vatandaşlarımıza çok kötü muameleler yapılmış ve Türkiye dünyada vatandaşına işkence eden ülke olarak anılmaya başlanmıştı. AİHM’e davalar açılmıştı. Bugün hiçbir dava açılmamıştır.”

Konuşmanın ardından Polis merkezini yapar hayırsever iş adamı Çavuşoğlu kardeşlere plaket verildi, açılış kurdelesi kesilerek içerisi gezildi.

Törene, Bakan Atalay’ın yanı sıra, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Yahya Akman, Seyit Eyyüboğlu, Vali Nuri Okutan, Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Daire Müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Bakan Atalay çıkışta harta Fotoğraf çektirerek Mırra içti

"DTK'NİN RESMİ KİMLİĞİ YOK, SÜRECİ BALTALIYOR"

Şanlıurfa'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Atalay, iki dilli hayat ve özerklik tartışmalarıyla ilgili kapatılan DTP'nin döneminde kurulan ‘Demokratik Toplum Kongresi'ni (DTK) eleştirdi.

Tartışmaların DTK tarafından gündeme getirildiğini hatırlatan Atalay, şunları söyledi:

"Dille ilgili, hiçbir resmi kimliği hüviyeti olmayan DTK açıklamalarıyla gündeme gelen tartışmalar var. Türkiye'de normalleşme süreci yaşıyoruz. ‘Demokratik açılım' projemiz var. Bunun özü, ülkemizde vatandaşlarımız arasında zamanında fitne çıkaranlar, devletin ihmalleri olmuş, zaman zaman vatandaş ana dilini konuşamaz hale gelmiş, faili meçhuller işkenceler olmuş, biz bunları bitirerek vatandaşlar arasında güven bağını artırmak istiyoruz.

Vatandaşın devlete güvenini artırmaya çalışıyoruz. Türkiye'de süreç iyi gidiyor, yoğun şekilde çalışıyoruz. Vatandaşa güven geldi, bölgede vatandaş terör istemiyor. Terörle varılacak bir yer olmadığını vatandaş görüyor, partimizin, hükümetimizin, devletin yürüttüğü sürece güveniyor. Bu anlamda bir umut doğdu. Türkiye 80'li yıllarda insanların ana dilini konuşamadığı ülkeymiş. Bugün herkes özgürce istediği dili konuşuyor, öğretip öğrenebiliyor.

Devletin bir televizyonu Kürtçe ve Arapça 24 saat yayın yapıyor. Üniversitelerde Kürt Dili Edebiyatı bölümleri açılıyor. Siyasi Partiler Kanunu'nda propaganda konusunda değişiklik yaptık. Cezaevlerinde insanlar kendi çocuğuyla, kendi dilinde konuşamazmış böyle gariplikler yaşanmış. Hepsini değiştik, her açıdan Türkiye normalleşiyor. Şu an sıkıntı yok. Ama birileri ‘Bu iyi gidişi nasıl zedeleriz'in hesabında."

Türkiye'de birden ortaya çıkan süreci baltalamaya yönelik son tartışmanın her tarafta vatandaşı tedirgin ettiğini söyleyen Bakan Beşir Atalay bunları iyi niyetli görmdiğini anlatırken, “Vatandaşın kafasında ‘Türkiye bölünüyor mu?’ çağrıları yapacak bu tür açıklamalar, bu tür yeni siyasi atraksiyonlar sürece zarar veriyor, sabote ediyor" diye devam etti.

MHP VE CHP’YE ELEŞTİRİ

‘Demokratik Açılım' süreci ile normalleşmeyi sadece bölgesel ve etnik siyaset yapmayan Ak Parti'nin yapacağını ileri süren Bakan Atalay, tartışmaları demokratik süreç içinde bitirip, herkesin dilini konuşup, makul kültürel ve insani haklarını üniter yapı içinde al bayrak altında yaşamasını arzuladıklarını anlattı. Bakan Atalay, şöyle konuştu:

 

"Birileri iki dil, özerklik gibi tartışmaları gündeme getirince, içi de doldurulmamış ne istediği belli olmayan bu konulara muhalefet dört elle sarılıyor. MHP ‘Türkiye bölündü’ diye hemen atıldı. Hadi MHP'yi anlıyorum; ekmeği suyu bu, bu sorun biterse kendisi bitecek. Onun için bitsin istemiyorlar. Ama CHP'ye hayret ediyorum. 

 

CHP Genel Başkanı'nın açılım sürecine yönelik laflarını şiddetle kınıyor eseflerimi bildiriyorum. Sorumlu ana muhalefet partisi lideri bu ifadeleri kullanamaz" dedi. Atalay hangi dil veya bölgede olursa olsun, köylerinin ismini değişmek isteyenlerin kaymakamlığa başvurduğunu, köylülerin yüzde 50'den 1 fazlasının bu yönde görüşü olması halinde kaymakamın bunu kayıt altına alıp valiye gönderdiğini, kendilerine de ulaştırılınca onayladığını anlattı.

İçişleri Bakanı, “Bu konuda yüzlerce isim değişikliği olmaktadır. Sadece bu bölgede değil, Türkiye'nin her tarafında bu yöndeki talepleri onaylıyoruz" diye konuştu. Köy Korucularının durumlarının iyileştirmesine çalışıldığını da anlatan Bakan bunların emeklilik ve sağlık güvencelerinin daha iyi duruma getirilmesini gündemlerine aldıklarını vurguladı.

İLÇELER İL OLMUYOR

Bakan Atalay, Şırnak'ın Cizre ile Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nin ‘il statüsüne' alınması konusundaki soru üzerine aralarında Şanlıurfa'nın da bulunduğu bazı kentlerin büyükşehir statüsüne kavuşmasına yönelik çalışma bulunduğunu kaydederek şöyle dedi: "Bakanlık ve hükümetimizin gündeminde ilçeleri il yapma diye bir çalışmamız bulunmuyor. İlçelerle il yapma konusu söz konusu değil. Kriterleri uyan bazı şehirlerin büyükşehir olmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Kriterler kapsamında hangi illerin gireceğine çalışmalarımız sürüyor ve sonuçlanmadı. Bu çalışmalarımızı sonuçlandırma kararlılığındayız, hangi illerin gireceği zamanı tam kesinleşmedi. Sonuçlandığında resmi açıklama yapacağız. Bunun dışında gündeme gelen ilçeleri il yapma diye özel bir çalışmamız yoktur."

Haber7

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim