• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

1378. Yılında Vedâ Hutbesi

1378. Yılında Vedâ Hutbesi
Veda hutbesinden çıkarmamız gereken en önemli mesaj

 

 

 

 

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Efendimiz (s.a.s.) Vedâ haccında sayıları yüz binlerle (124.000) ifade edilen Müslümanlara 9 Zilhicce Cuma günü zevâlden sonra Kasvâ adlı devesi üzerinde, Arafat’ta seslenerek, tarihte “Veda Hutbesi” olarak bilinen mesajları iletti. Bu, aynı zamanda hitap ettiği Müslüman kitlenin şahsında bütün insanlığa verilen mesajlardı. Âlemlerin efendisinin şu cümlesi mesajın bütün insanlığı hedef aldığını göstermesi bakımından manidardır. Buyurdular ki: “Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulaştırsın.” Evet… Mesaj bize ulaştı. Tıpkı Peygamberimizin ifadesi ile “Olabilir ki burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

Kasvâ adlı devesinin üzerinde o günün şartları içerisinde yüz binlerce insana seslenen Efendimizin ifade buyurduklarını, sahabeden bazıları kitle arasında farklı yerlerde durarak ve söylenenleri tekrarlayarak kitlenin işitebilmesine imkân hazırlandı. Kuşkusuz ki Veda Hutbesi mütevatir haber olarak bildiğimiz usul ile bizlere intikal etmiştir.

Veda hutbesinde Peygamberimizin ifade buyurduklarını özetleyeceğiz. Efendimiz Allah’a hamd ile başladığı sözlerine devamla buyurdular ki:

“Ey İnsanlar! Bugünleriniz, bu aylarınız, bu şehriniz (Mekke) nasıl mukaddes ve mübarek iseler, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.

Ashabım! Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki burada bulunan kimse, bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir.

Ashabım! Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır.

Ey insanlar! Muhakkak ki şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.

Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır.

Ey müminler! Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur-ân-i Kerim ve Peygamberin sünnetidir.

Müminler! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman'ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman'a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

Ey insanlar! Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır.

Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan gereği gibi sakınmadadır. Azası kesik siyahî bir köle dahi başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz.

Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:

- Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.

- Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.

- Zina etmeyeceksiniz.

- Hırsızlık yapmayacaksınız.

İnsanlar! Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz? "

Sahabe-i Kiram birden söyle dediler:

"Allah'ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şahadet ederiz!"

Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) şahadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve söyle buyurdu:

"Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab!”

Bu sözlerin üzerine yeniden söz söylemek, modern dünyanın ortaya koyduğu yeni kavramlarla bu mesajları yeniden değerlendirmek, özgürlük, eşitlik vb. kavramlarla peygamberi mesajı telif etmek ne kadar isabetli bir yaklaşım olur, bilemiyorum! Bu mesajlar karşısında bize düşen, 23 yıllık risalet hayatı boyunca Rabbinden aldığı emir ve tavsiyeleri hayatı ile müşahhas hale getiren, önder ve örnek olan bir müminin, diğer mümin kardeşlerine tavsiyesi olarak anlamak ve tıpkı o gün şahitlikte bulunanlar gibi şahitlik etmektir.

İnsanlığa şahit olarak gönderilen peygamberimiz toplumsal şahitliğini en halisane bir şekilde ifa etmiş ve bu dünyayı terk ederken, çağdaşlarına ve bizlere toplumsal şahitliğimizi bihakkın yerine getirelim diye tavsiyede bulunmuşlardır.

Veda hutbesinden çıkarmamız gereken en önemli mesaj hiç kuşkusuz ki bize emanet edilen Allah’ın kitabı Kur’an ile O’nun hayatın içinde görünürlüğünü pekiştiren Efendimizin yaşayış biçimi olan Sünnet emanetine sahip çıkıp çıkmadığımızdır! Şayet bu emanetler bize intikal ettiği şekliyle muhafaza edilebiliyorsa maksat hâsıl olmuş, Efendimizin hutbesi amacına ulaşmıştır. Aksi halde bir mesuliyet içinde olduğumuzu unutmayalım.

Miladi olarak 1378 sene önce irad edilen bu kelamın doruk noktası da sayılan peygamberi kelam, bizleri nurlandırmaya devam ediyor. O’na salat ve selam olsun.

 

Davut Özgül / Özgünduruş

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim