• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

102 Komutana Cezaevi Yolu !

102 Komutana Cezaevi Yolu !
Balyoz soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamenin kabul edilmesinin hemen ardından aralarında İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve Çetin Doğan’ın da bulunduğu 102 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

 

 

 

 

 

Balyoz sanıklarının bilmeceye dönüşen tutukluluk hallerine son noktayı İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi koydu. 19 Temmuz'da Balyoz iddianamesini kabul eden mahkeme heyeti, 102 sanık hakkında tutuklama kararı çıkardı. Hakkında tutuklama kararı çıkarılan sanıklar arasında eski 1. Ordu komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile birlikte eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'da yer aldı. 'Islak İmza Davası' sanığı Albay Dursun Çicek ile faili meçhul cinayetler davasından tutuklu bulunan Albay Cemal Temizöz de 102 kişi arasında bulunuyor.

İLK DURUŞMA 16 ARALIK'TA

Haklarında tutuklama kararı verilen 102 subay tutuklanarak cezaevine girecek. Mahkeme, 196 sanıklı Balyoz iddianamesiyle ilgili tensip zabtı hazırlayan mahkeme heyeti duruşma gününü de 16 Aralık 2010 olarak belirledi. Tensip zaptında ayrıca, dosyadaki delil durumu, sanıkların üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması ve suçlamanın CMK'nın 100. maddesinde belirtilen katalog suçlardan olması nedeniyle adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı belirtildi. Bu nedenlerle haklarında 'Yakalama emri ve nedenlerini' düzenleyen CMK'nın 98. maddesinin 3. fıkrası uyarınca ve oy birliği ile yakalama kararı çıkarıldığı ifade edildi. Sanıklar "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs suçu" kapsamında eylemi gerçekleştiremediklerinden 20 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

SAVCILAR İDDİANAMEYE AĞIRLIK VERDİ

Balyoz soruşturmasını yürüten savcıların İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Yılmaz Alp'in 4 gün arayla verdiği tahliye kararlarına itiraz etmemesi günlerce konuşulmuştu. Balyoz iddianamesini kabul eden mahkemenin 102 sanık hakkında tutuklama kararı vermesinin ardından soruşturmayı yürüten savcıların tartışmalı tahliyelere neden itiraz etmediği de ortaya çıktı. Savcıların tartışmalı tahliye kararlarına itiraz ederek vakit kaybetmek yerine yaklaşık bin sayfalık iddianameyi tamamlamayı tercih ettiği öğrenildi.

 

Doğan ve avukatı yargıyı hedef aldı

'Balyoz Darbe Planı' davasında hakkında yaralama kararı çıkarılan eski 1.Ordu Komutanı Çetin Doğan ve avukatı kararın hemen ardından açılamalarda bulundu. Tahliye olunca, hakimlere ve Türk adaletine güvendiğini ifade eden Doğan, bu kez yargıyı hedef aldı. Doğan, 'Bir kara lekedir. Hukuk cinayetidir. Bize bu lekeyi atanlar cezasını çekecektir' dedi. Çetin Doğan'ın avukatı Cemal Ülgen ise Çetin Doğan'ın daha önce iki defa tutuklandığını ifade ederek şunları söyledi: "Daha önce verilmiş olan tahliye kararından sonra dosyada olmayan ve dosyaya giren bilgi olmadığına göre mahkemenin tutuklama kararı vermesi hukuksuzdur. Bu kararla hukuk kırıntılarının sonu gelmiştir. Böylesine içi boş bir karar düşünülemez. Hangi dosya, dosyaya girdi de daha önce tahliye olan yüzlerce kişi hakkında tutuklanmasına karar veriyorsunuz. Öncelikle bir üst mahkemeye itiraz edeceğiz. 102 kişiyi tutukluyorsunuz ve 4-5 ay sonrasına duruşma koyuyorsunuz. Bunun neresi adalet."

 

'Kafes'te de adları geçiyor

Balyoz iddianamesini kabul eden İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oybirliğiyle aldığı tutuklama kararlarında İzmir'de konuşlu Güney Deniz Saha ve Foça'da konuşlu Çıkarma Gemileri Komutanlığı'nın komutanlarının da isimleri geçiyor. Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile Foça Çıkarma Gemileri Komutanı Mehmet Fatih Ilgar'ın adları "Kafes" eylem planında da geçmişti. Sağdıç ve Ilgar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine İzmir Adliyesi'ne gelerek "Kafes" eylem planı ile ilgili olarak özel yetkili cumhuriyet savcılarına ifade vermişti.

 

TSK'ya müzekkere yazılacak

'Balyoz Planı' iddialarına ilişkin olarak açılan davaya bakacak olan mahkeme heyeti, iddianamede ismi geçen ve haklarında yakalama kararı verilen sanıklar hakkında kamu davası açıldığı ve yakalama kararı çıkarıldığı hususunda Genelkurmay Başkanlığına bilgi müzekkeresi yazılmasına karar verdi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından düzenlenen tensip tutanağında, hakkında yakalama kararı verilmeyen sanıklar adına duruşma gününü bildiren davetiye çıkarılmasına ve davetiyeye iddianamenin CD ortamında kaydedilmiş suretinin de eklenmesine karar verildiği belirtildi. Mahkeme heyeti, davetiyeye CMK'nın 145. maddesi uyarınca duruşma gününde hazır bulunmadıkları takdirde zorla getirilecekleri hususunda ihtarın da yazılmasına hükmetti. Heyet, ayrıca müdafileri bulunmadığı anlaşılan, aralarında Dursun Çiçek'in de bulunduğu 30 sanığın ise davetiye tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde 'avukatlarının bulunup bulunmadığı hususunu mahkemeye bildirmelerini' kararlaştırdı. Müdafileri olmayanlara İstanbul Barosu tarafından avukat tayin edileceğine karar veren mahkeme heyeti, baro tarafından görevlendirilecek avukatın ücretinin yargılama gideri sayılacağından mahkumiyet halinde bunun sanıktan tahsil edileceğine hükmetti.Mahkeme heyeti, haklarına yakalama emri çıkardığı sanıkların buna karşı 7 gün içerisinde İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz hakkı bulunduğunun bildirilmesini kararlaştırdı.

 

İBRAHİM FIRTINA

Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ise Örnek ile aynı tarihlerde Hava Kuvvetleri Komutanıydı. Balyoz soruşturmasında 'Oraj' planını hazırlamakla suçlanıyor. 'Oraj' planına göre Ege'de bir Türk savaş uçağının düşürülerek ülkede kargaşa yaratılmaya çalışılacağı öne sürülüyor. Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın 'Balyoz Darbe Planı'na zemin hazırladığı iddia ediliyor. Bu iddialar mart 2003'de İstanbul'da yapılan bir seminer çalışmasına dayanıyor.

 

ÖZDEN ÖRNEK

Emekli Oramiral Özden Örnek 2003-2005 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptı. 2005 yılında emekli oldu. Bir dergide kendisine ait oluduğu söylenen darbe günlükleri yayınlandı. Örnek günlüklerin kendisine ait olmadığını öne sürdü. Özden Örnek, Balyoz Soruşturması'nda Ege denizinde Yunanlılarla kriz çıkartılması iddialarının yer aldığı 'Suga' adlı planla suçlanıyor.

 

ERGİN SAYGUN

Eski Birinci Ordu Komutanlarından Emekli Orgeneral Ergin Saygun da İstanbul'daki seminere katılanlardan. Saygun'un Selimiye Kışlası'ndaki seminer konuşmasında "Bu bir EMASYA değildir. Bu devletin bekasıyla ilgili bir şey. Rejimin devamı ile ilgili bir şeydir Bu bakımdan diğer kuvvetlere mensup bölgemizdeki kurum ve kuruluşların da bu yaklaşım içinde olması ve bu yapılacak bütün planlamada yer alması, bilfiil görev alması gerekir" ifadelerini kullandığı iddia edilmişti.

 

Duruşmalar Silivri'de yapılacak

Mahkeme heyeti ayrıca duruşmaların Ergenekon davasının görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin bitişiğindeki duruşma salonunda yapılmasına hükmetti. Duruşma günü ve saatinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için Silivri İlçe Jandarma Komutanlığına müzekkere yazılmasını hükme bağlayan mahkeme heyeti, sanık sayısının fazla olması ve dosya kapsamı dikkate alındığında ifade ve sorgu işlemlerinin de teknik imkanlardan yararlanılarak yerine getirilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, yine tanıkların dinlenmesine gerek duyulduğunda görüntülü ve sesli kayıt sisteminden yararlanılmasını kararlaştırdı.

 

Darbecileri savundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Balyoz Planı' iddialarına ilişkin açılan davada 102 kişinin tutuklanması kararının kendilerini şaşırtmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, Malatya'ya yaptığı yurt gezisi kapsamında Yeşilyurt ilçesine bağlı Yakınca beldesinde bir kayısı bahçesinde çalışan işçilerle akşam yemeği yedi. Kılıçdaroğlu, burada bir gazetecinin 'Balyoz Planı' davasında 102 tutuklama kararı çıktığını hatırlatarak, değerlendirmesini sorması üzerine, 'Görülen dava siyasidir. Dolayısıyla alınan karar bizi şaşırtmadı' dedi.

 

Listede 26 muvazzaf general de var

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında 16'sı emekli general, 9'u emekli albay, 26'sı muvazzaf general, 42'si muvazzaf albay ve yarbay ile 7'si muvazzaf binbaşı, 1'i muvazzaf yüzbaşı ve 1'i de mmuvazzaf üstteğmen olmak toplam 102 şüpheli hakkında yakalama emri çıkarttı. Hakkında yakalama kararı çıkartılan subaylar:

 

18 EMEKLİ GENERAL

1. Ordu Eski Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, 1. Ordu eski Komutanı Emekli Orgeneral Ergin Saygun, Emekli Korgeneral Engin Alan, Emekli Orgeneral Şükrü Şarıışık, Emekli Tuğgeneral İzzet Ocak, Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, Emekli Albay Bülent Tunçay, Emekli Tuğgeneral Nuri Ali Karababa, Emekli Tümgeneral Behzat Balta, Emekli Tuğgeneral Halil Kalkanlı, Emekli Tümgeneral Tuncay Çakan, Emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, Emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, Emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk, Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü, Emekli Tümamiral Özer Karabulut.

 

7 EMEKLİ ALBAY

Emekli Albay Mustafa Çalış, Emekli Albay Hasan Basri Aslan, Emekli Albay Mümtaz Can, Emekli Albay Ali İhsan Çuhadaroğlu, Emekli Albay Emin Küçükkılıç, Emekli Albay Yusuf Ziya Toker, Emekli Albay Suat Aytın

 

26 MUVAZZAF GENERAL VE GÖREV YERLERİ

* Tümgeneral Nejat Bek: 6. Kolordu (Adana) Komutanı.

* Tuğgeneral Mustafa Korkut Özarslan: 8. Kolordu (Elazığ) Komutanı.

* Tuğgeneral Gürbüz Kaya: 3. Taktik Piyade Tümen (Yüksekova) Komutanı.

* Tuğgeneral Hasan Fehmi Canan: 2. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı.

* Tuğgeneral Salim Erkal Bektaş: K.K.K.Dent.ve Değ.Başkan Yardımcılığına atandı.

* Tümgeneral Ahmet Yavuz: Kara Harp Akademisi Komutanı.

* Korgeneral Yurdaer Olcan: Harp Akademileri Komutan Yardımcısı.

* Tümgeneral İhsan Balabanlı: Ulaştırma Okul (Gaziemir-İzmir) Komutanı.

* Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz: Erdek Mayın Filo Komutanı (Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanı)

* Tuğamiral Turgay Erdağ: Deniz Üs Komutanı

* Tuğgeneral Bulut Ömer Mirmiroğlu: Tokat Jandarma Bölge Komutanı

* Tuğgeneral Gökhan Gökay: 2. Kolordu Komutanlığına bağlı 18. Zırhlı Piyade Tugay Komutanlığını yürütüyor.

* Tümgeneral Nurettin Işık: Tekirdağ Şarköy 95. Zırhlı Tugay Komutanı

* Koramiral Kadir Sağdıç: Güney Deniz Saha Komutanı.

* Tuğamiral Levent Görgeç: Deniz Eğitim Komutanlığı'nda görevli. Poyrazköy davasında sanık olarak yargılanan Görgeç, geçen yıl Tuğamiralliğe terfi etmişti.

* Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar: Foça Çıkarma Gemileri Komutanı. Tuğamiral Ilgar aynı zamanda Kafes Eylem Planı davası iddianamesinin 3 numaralı sanığı. İlgar iddianamede Kafes Danışma Kurulu Üyesi olarak gösteriliyor.

* Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu: Kuzey Deniz Saha Komutanı

* Tümgeneral Abdullah Dalay: 52. Taktik Zırhlı Tümen Komutanı

* Tümgeneral Halil Helvacıoğlu: 4. Jandarma Komando Eğitim Tugay Komutanı

* Tuğgeneral Hakan Akkoç: 55. Mekanize Tugay Komutanı

* Tuğgeneral Ali Aydın: Kayseri Jandarma Bölge Komutanı

* Tuğamiral Ahmet Türkmen: DDK İstihbarat Başkanı

* Korgeneral Ayhan Taş, Tümgeneral Bekir Memiş, Tuğamiral Abdullah Gamremoğlu, Tuğamiral Cem Aziz.

 

42 MUVAZZAF ALBAY VE YARBAY

Albay Ali Rıza Sözen, Albay İlkay Nerat, Albay Veli Murat Tulga, Albay Ahmet Küçükşahin, Albay Recai Elmaz, Albay Recep Yıldız, Albay Mehmet Yoleri, Albay İkrami Özturan, Albay Burhan Gögce, Kurmay Albay Doğan Fatih Küçük, Albay Nihat Özkan, Albay Hasan Nurgören, Albay Abdullah Zafer Arısoy, Albay Taylan Çakır, Albay Muharrem Nuri Alacalı, Albay Ali Semih Çetin, Albay Levent Erkek, Albay Dursun Çiçek, Albay Ali Türkşen, Albay Tayfun Duman, Albay Nihat Altunbulak, Albay İbrahim Koray Özyurt, Albay Dora Sungunay, Albay Soner Polat, Albay Yaşar Barbaros Büyüksağanak, Albay Hasan Gülkaya, Albay Faruk Doğan, Albay Mücahit Erakyol, Albay Cengiz Köylü, Albay Hanifi Yıldırım, Albay Cemal Temizöz, Albay Hakan Sargın, Albay Hüseyin Özçoban, Kurmay Albay Murat Özçelik, Albay Mustafa Önsel, Yarbay Ertuğrul Uçar, Yarbay Yusuf Kelleli, Yarbay Levent Çehreli, Yarbay Ercan İrencin, Yarbay Meftun Hıraca, Yarbay Ahmet Tuncer, Yarbay Bora Serdar

 

7 MUVAZZAF BİNBAŞI 1 YÜZBAŞI VE 1 ÜSTTEĞMEN

Binbaşı Gökhan Çiloğlu, Binbaşı Fatih Altun, Binbaşı Kıvanç Kırmacı, Binbaşı Sırrı Yılmaz, Binbaşı Utku Arslan, Binbaşı Fatih Uluç Yeğin, Binbaşı Hakan İsmail Çelikcan, Yüzbaşı Hüseyin Topuz, Üsteğmen Ahmet Şentürk.

 

 

 

 

 

 

 

Yenisafak

 

 

 

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim