• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

10 YIL SONRA 'FİŞLENDİNİZ' YANITI!

10 YIL SONRA FİŞLENDİNİZ YANITI!
2001’de araştırma görevlisi olma talebi reddedilen Ahmet Baylar, 10 yıl sonra bunun nedenini Köşk’e sordu. Yanıt ise şaşırtıcıydı: Rektör ‘eşi başörtülü, kadroya almayın’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Baylar'ın, 2001 yılında araştırma görevlisi kadrosuna geçiş için yaptığı başvurunun reddedilmesinin altından fişleme skandalı çıktı. Skandalı 10 yıl sonra ortaya çıkaran ise Baylar'ın bilgi edinme hakkı çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı'na yaptığı başvuruya gelen yanıt oldu. Yanıtta, dönemin rektörü Feyzi Bingöl'ün, Köşk'e yazdığı bilgi notunda Baylar'ın eşinin başörtülü olmasını gerekçe göstererek atamaya karşı çıktığı belirtiliyor.

Köşk'e sordu

Türkiye'de özellikle darbe dönemlerinde yaygın olarak uygulanan fişlemelere ilişkin ilginç bir gelişme yaşandı. Tam 10 yıl önce yaşanan bir fişleme iki gün önce ortaya çıktı. Fişleme mağduru kişi Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Baylar. Fişleyen ise dönemin Rektörü Feyzi Bingöl. Baylar'ın bilgi edinme hakkı talebinde yaptığı başvuruya 10 yıl sonra gelen yanıtla belgelenen fişleme olayı, üniversitede araştırma görevlisi kadrosuna geçiş için yaptığı başvuruyla başladı. Ahmet Baylar'ın bu talebi reddedildi.

Bunun üzerine Baylar, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Cumhurbaşkanlığı'na başvurarak talebinin reddedilmesine ilişkin fişleme yapılıp yapılmadığını sordu. Doç. Dr. Baylar'a yanıt iki gün önce geldi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri adına Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter tarafından gönderilen cevabi yazıya ek olarak Baylar hakkında dönemin Fırat Üniversitesi Rektörü A. Feyzi Bingöl'ün makama gönderdiği yazı da gönderildi.

Bingöl tarafından 21 Şubat 2001'de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne gönderilen yazının son bölümünde şu ifadeler yer aldı: "Araştırma görevlisi Ahmet Baylar'ın eşi Müfide Baylar İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencisi iken kılık kıyafet ile ilgili mevzuatlara uymamış, türbanlı derslere girmiş ve bu nedenle bir ay süre ile üniversiteden uzaklaştırılmıştır. Bu dönemde Ahmet Baylar'a eşinin kılık kıyafet ile ilgili mevzuata uyması konusunda yardımcı olunması istenmiş ancak Ahmet Baylar eşinin demokratik hakkını kullandığını ve türbanla gelmenin sakıncalarını anlamadığını belirtmiştir. Bu tür insanların üniversitede hizmetlerine ihtiyaç olmadığı kanısındayım."

Bu bir fişlemedir

Bu yanıtın gelmesinin ardından Baylar Fırat Akademi Forumu isimli oluşuma gönderdiği mailde duygularını şöyle anlattı: Rektör Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl'ün yaptığı bu işlem fişleme olup, ağır bir insan hakları ihlali, utanç verici bir suç ve büyük bir skandaldır. Anayasaya, kanunlara ve uluslararası mevzuata aykırı olup kim olursa olsun bunu yapmaya hakkı yoktur. Araştırma Görevlisi kadrosuna alınmamam nedeniyle DSİ'ye geçiş yapma zorunda bırakılmam, aynı bölümde açılan Yardımcı Doçentlik kadrosuna atanmayı hak etmeme rağmen atamamın yapılmaması (ancak mahkeme kararı ile atama yapılması) ve şu an Profesörlük kadrosuna atanmayı hak ettiğim halde yine kadro ilanımın verilmemesi, yapılan fişlemenin uygulamaya geçirildiğini çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Anayasada var olan herkesin, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahip olduğu ve kimsenin, dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamayacağı ve suçlanamayacağı hükmüne rağmen Prof. Dr. Bingöl'ün yaptığı fişlemeyi kişilik haklarıma saldırı ve hukuka aykırı bir uygulama olarak görmekteyim. Yapılan fişlemeyi esefle kınıyor kendilerini Allah'a havale ediyorum.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim